فرایند پذیرش مقالات

  • فرایند بررسی مقالات

مراحل داوری، پذیرش و انتشار مقالات در فصلنامه نقد، تحلیل و زیبایی شناسی متون به شرح زیر است.

 

1- اعلام نظر سردبیر؛ (در صورت تکمیل بودن پرونده، مقاله برای تعیین سطح علمی و میزان تناسب با محور موضوعی نشریه، تعیین داور و در نهایت کسب اجازه برای ورود به فرآیند داوری، برای سردبیر ارسال می شود.)

  • در صورتی که نظر سردبیر در خصوص موارد یاد شده، مثبت باشد، مقاله به مرحله بعد وارد می شود.
  • در صورتی که نظر ایشان منفی باشد، مقاله جهت تعیین تکلیف و احتمالا صدور نامه عدم پذیرش در جلسه تحریریه مطرح می شود.

2- کنترل مقاله از نظر رعایت موارد یاد شده در شیوه نامه و فرمت نشریه؛ (در صورت وجود ایراد در فایل ها و رعایت نشدن فرمت نشریه، مقاله برای تکمیل موارد به نویسنده برگشت داده خواهد شد.)

3- ارسال به داوری؛ (در صورت تکمیل بودن فایل ها و رعایت شدن فرمت نشریه به صورت کامل، مقاله همزمان برای 3 یا 4 داور ارسال می شود.)

4- کامل شدن نتیجه داوری اولیه و ارسال به نویسندگان برای انجام اصلاحات؛

  • در صورتی که نتیجه 3 داوری مثبت باشد، امکان ویرایش برای نویسنده ایجاد می شود تا اصلاحات مورد نظر داوران را انجام دهد.
  • در صورتی که نتیجه 2 داوری مثبت و 1 داوری منفی باشد، امکان ویرایش برای نویسنده ایجاد می شود تا اصلاحات مورد نظر داوران را انجام دهد.
  • در صورتی که نتیجه 2 داوری منفی باشد، مقاله جهت تعیین وضعیت در جلسه تحریریه مطرح می شود. اگر نظرات داوران مورد تایید اعضای تحریریه باشد، نامه عدم پذیرش صادر می شود.

5- دریافت اصلاحات و ارسال مقاله برای داور نهایی؛ ( درصورت کامل بودن فایل ها و رعایت موارد یاد شده در نامه ویرایش، مقاله برای یکی از داوران قبلی، جهت کنترل اصلاحات ارسال می شود.)

6- دریافت نظرات داور نهایی و مطرح شدن مقاله در جلسه تحریریه جهت اعلام نظر نهایی؛

  • در صورتی که اصلاحات نویسنده به طور کامل مورد تایید داور نهایی باشد، مقاله برای صدور پذیرش در جلسه تحریریه مطرح می شود.
  • در صورتی که برخی از اصلاحات مورد تایید داور نهایی نباشد، مقاله دوباره به نویسنده بازگشت داده می شود. شایان ذکر است این مرحله تنها یک بار تکرار می شود. پس از انجام اصلاحات نویسنده، مجددا مقاله برای کنترل به داور نهایی ارسال می شود. در صورتی که اصلاحات انجام شده در این مرحله باز هم مورد تایید داور نهایی قرار نگیرد، مقاله جهت تعیین تکلیف و صدور عدم پذیرش در جلسه تحریریه مطرح می شود.

7- انتشار مقاله. (تمامی مقالات، پس از صفحه آرایی و ویراستاری و قبل از انتشار برای نویسنده مسئول ارسال می شوند، تا در صورتی که مواردی نیاز به کنترل و تغییر داشته باشند، انجام شود و در نهایت، تاییدیه نویسنده برای انتشار اخذ می شود.)

 

نکته: تمامی مکاتبات با نویسنده مسؤول انجام می شود و تنها مراحل به صورت مختصر به اطلاع سایر نویسندگان می رسد. پیگیری تمام امور مربوط به مراحل و نتایج داوری، زمان ویرایش، پذیرش و چاپ مقاله تنها توسط نویسنده مسؤول مقاله انجام می شود. دفتر نشریه از پاسخگویی به سایر نویسندگان همکار مقاله معذور است. 

2.بررسی دوسویه کور 

مجله نقد، تحلیل و زیبایی شناسی متون از شیوه دوسویه کور برای داوری مقالات استفاده می کند.به عبارات دیگر، داوران و نویسندگان همدیگر را نمی شناسند. نوجه داشته باشید که ممکن است نویسندگان داورانی را برای داوری مقاله خود پیشنهاد دهند؛ استفاده از داوران پیشنهادی و یا هر داور دیگر به عهده سردبیر است و ممکن است از داوران پیشنهادی برای داوری آن مقاله استفاده شود، ممکن است استفاده نشود و داوری مقاله به داوران دیگر سپرده شود.

ما از داوران می خواهیم تا پایان بررسی و نتیجه گیری در مورد مقاله، خود را به نویسندگان معرفی نکنند و در صورتی که داوری هویت خود را فاش کند از نویسندگان می خواهیم بلافاصله مراتب را به اطلاع سردبیر برسانند.

فرآیند بررسی مقاله به منظور اطمینان از کیفیت علمی مقالات انتخاب شده است.تصمیم به پذیرش مقاله ارسالی صرفاً مبتنی بر اعتبار علمی و اصالت محتوای مطالعه نیست. عوامل دیگری از جمله سطح نوآوری، گستردگی و اهمیت اطلاعات جدید در مقاله در مقایسه با سایر مقالات در نظر گرفته شده، نیاز مجله به ارائه طیف وسیعی از موضوعات، و مناسب بودن کلی برای مجله در نظر گرفته شده است.

 

3.ویرایش نظرات داوران

سیاسیت کلی مجله در مورد داوری و نظرات داوران این است که به هیچ عنوان در نظر و داوری داوران دخالت نمی‌کنیم هرچند نظر داوران برخلاف نظر ما باشد. در موارد نادر ممکن است به خاطر حذف عبارات توهین آمیز و یا حذف نظراتی که اطلاعات محرمانه را افشا می‌کنند نظرات داوران به گونه‌ای ویرایش شود که در اطلاعات و نظرات علمی داور تغییری ایجاد نشود؛ ضمن این که از داوران می‌خواهیم از به کار بردن عباراتی که ممکن است توهین تلقی شود، خودداری کنند و نظر خود را بدون در نظر کرفتن هیچ ملاحظه‌ای به طور شفاف و روشن اعلام کنند.

 

4.زمان بررسی مقالات

فصلنامه نقد، تحلیل و زیبایی شناسی متون متعهد به تصمیم گیری سریع و دقیق در مورد مقالات ارسالی نویسندگان است.ما معتقدیم یک بررسی و داوری دقیق و کارآمد، خدمتی ارزشمند است همه به نویسنده، هم به مجله و هم به جامعه علمی .بنابراین از داوران خود می خواهیم ضمن بررسی دقیق و کامل و علمی، به سرعت در مورد مقاله تصمیم بگیرند و تصمیم خود را اعلام کنند.اگر داوران تاخیری بیش از حد معمول در بررسی مقالات داشته باشند و نتوانند در زمان مقرر نظر نهایی خود را به مجله اعلام نکنند از آنها می خواهیم به ما اطلاع دهند تا نویسنده را درجریان امور قرار دهیم.با این حال در صورتی که تاخیر بیش از 3 ماه شود، سردبیر ضمن تشکر از آن داور، شخص دیگری را برای داوری مقاله انتخاب می کند و مقاله را برای او ارسال می کند.

در هر صورت و شرایط به هر شکلی که باشد، انتظار می رود ظرف 4 ماه مقاله تعیین تکلیف نهایی خواهد شد