فصلنامه نقد، تحلیل و زیبایی شناسی متون
  • فرایند بررسی مقالات

1.فرآیندبررسی و پذیرش مقالات 

توجه : این مجله از روش داوری دوسوکور برای بررسی مقالات استفاده می کند.

فرآیند بررسی و ارزیابی علمی و تخصصی و مراحل تصمیم گیری مقالات فصلنامه نقد، تحلیل و زیبایی شناسی متون. به شرح ذیل است :

فصلنامه نقد، تحلیل و زیبایی‌شناسی متون، مجله‌ای است تخصصی در نقد زبان و ادبیات فارسی. از این رو فرآیند بررسی مقالات ارسالی نویسندگان، توسط کارشناسان حوزه پژوهشی مربوطه انجام می‌شود.سردبیر با همراه داشتن اطلاعات کافی از مقاله و نویسندگان در جلسه هیات تحریریه که متشکل از استادان برجسته دانشگاههای کشور و خارج از کشور است، به بررسی اولیه مقالات ارسالی می پردازند.آنها با رعایت اصل محرمانه بودن اطلاعات و بدون اطلاع از هویت نویسندگان، مقالات را بررسی می کنند تا از کیفیت بالای مقالات اطمینان حاصل کنند.با این حال، پذیرش یا رد نهایی مقاله بر عهده داوران تخصصی نیست، بلکه تصمیم نهایی در خصوص انتشار مقاله توسط اعضای هیئت تحریریه اتخاذ می شود که بر اساس نظرات داوران و بررسی مقاله؛ تصمیم نهایی را می گیرند.

به طور کلی مراحل ارسال و بررسی مقالات ارسالی به شرح زیر است :

1-1. ارسال مقاله از طریق سامانه مجله

2-1.بررسی اولیه سردبیر: در این مرحله بررسی می شود که آیا مقاله با اهداف و چشم انداز مجله مطابقت دارد یا خیر. در صورت مثبت بودن پاسخ، مقاله برای بررسی ارسال می شود، اما در غیر این صورت مقاله غیر قابل قبول اعلام می شود.(حداکثر 3 روز)

 

3-1.پس از تایید اولیه سردبیر، ایمیلی برای نویسنده ارسال می شود و دریافت کامل مقاله را به اطلاع نویسنده می رساند.

4-1.مقاله برای بررسی به دو داور ارسال می شود .در طول حداکثر 4 ماه نویسنده می تواند انتظار دریافت یکی از چهار تصمیم زیر را داشته باشد.

              الف)پذیرش مقاله

               ب)پذیرش مقاله به شرط ویرایش و تجدید نظر .

               ج) پذیرش با تجدید نظر کلی و داوری مجدد

             د) عدم پذیرش مقاله و توصیه برای ارسال مقاله به مجله دیگر  و بیان نظرات سازنده و اصلاحی داوران برای  اصلاح مقاله . لازم به تذکر است مقالاتی که از دستورالعمل مجله پیروی نکنند بررسی نخواهند شد.

 

2.بررسی دوسویه کور 

مجله نقد، تحلیل و زیبایی شناسی متون از شیوه دوسویه کور برای داوری مقالات استفاده می کند.به عبارات دیگر، داوران و نویسندگان همدیگر را نمی شناسند. نوجه داشته باشید که ممکن است نویسندگان داورانی را برای داوری مقاله خود پیشنهاد دهند؛ استفاده از داوران پیشنهادی و یا هر داور دیگر به عهده سردبیر است و ممکن است از داوران پیشنهادی برای داوری آن مقاله استفاده شود، ممکن است استفاده نشود و داوری مقاله به داوران دیگر سپرده شود.

ما از داوران می خواهیم تا پایان بررسی و نتیجه گیری در مورد مقاله، خود را به نویسندگان معرفی نکنند و در صورتی که داوری هویت خود را فاش کند از نویسندگان می خواهیم بلافاصله مراتب را به اطلاع سردبیر برسانند.

فرآیند بررسی مقاله به منظور اطمینان از کیفیت علمی مقالات انتخاب شده است.تصمیم به پذیرش مقاله ارسالی صرفاً مبتنی بر اعتبار علمی و اصالت محتوای مطالعه نیست. عوامل دیگری از جمله سطح نوآوری، گستردگی و اهمیت اطلاعات جدید در مقاله در مقایسه با سایر مقالات در نظر گرفته شده، نیاز مجله به ارائه طیف وسیعی از موضوعات، و مناسب بودن کلی برای مجله در نظر گرفته شده است.

 

3.ویرایش نظرات داوران

سیاسیت کلی مجله در مورد داوری و نظرات داوران این است که به هیچ عنوان در نظر و داوری داوران دخالت نمی‌کنیم هرچند نظر داوران برخلاف نظر ما باشد. در موارد نادر ممکن است به خاطر حذف عبارات توهین آمیز و یا حذف نظراتی که اطلاعات محرمانه را افشا می‌کنند نظرات داوران به گونه‌ای ویرایش شود که در اطلاعات و نظرات علمی داور تغییری ایجاد نشود؛ ضمن این که از داوران می‌خواهیم از به کار بردن عباراتی که ممکن است توهین تلقی شود، خودداری کنند و نظر خود را بدون در نظر کرفتن هیچ ملاحظه‌ای به طور شفاف و روشن اعلام کنند.

 

4.زمان بررسی مقالات

فصلنامه نقد، تحلیل و زیبایی شناسی متون متعهد به تصمیم گیری سریع و دقیق در مورد مقالات ارسالی نویسندگان است.ما معتقدیم یک بررسی و داوری دقیق و کارآمد، خدمتی ارزشمند است همه به نویسنده، هم به مجله و هم به جامعه علمی .بنابراین از داوران خود می خواهیم ضمن بررسی دقیق و کامل و علمی، به سرعت در مورد مقاله تصمیم بگیرند و تصمیم خود را اعلام کنند.اگر داوران تاخیری بیش از حد معمول در بررسی مقالات داشته باشند و نتوانند در زمان مقرر نظر نهایی خود را به مجله اعلام نکنند از آنها می خواهیم به ما اطلاع دهند تا نویسنده را درجریان امور قرار دهیم.با این حال در صورتی که تاخیر بیش از 3 ماه شود، سردبیر ضمن تشکر از آن داور، شخص دیگری را برای داوری مقاله انتخاب می کند و مقاله را برای او ارسال می کند.

در هر صورت و شرایط به هر شکلی که باشد، انتظار می رود ظرف 4 ماه مقاله تعیین تکلیف نهایی خواهد شد